Gorce — co zobaczyć podczas wycieczki w te góry? Przewodnik dla turystów Beskidu Zachodniego

Gorce to jeden z najciekawszych łańcuchów górskich w naszym kraju — nie tylko z uwagi na wspaniałe widoki, rozciągające się ze szczytów wzniesień, lecz również ze względu na atrakcje, zlokalizowane w miastach i wioskach, położonych u ich podnóży. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te góry?
Jak zaplanować wypad w Gorce?
Planowanie wyjazdu warto zacząć od zapewnienia sobie odpowiedniego zakwaterowania. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie strony Apartamentów Papiernia - tutaj znajdziesz tani nocleg w Gorcach, który zapewni komfortowy wypoczynek po całym dniu wędrówek i zwiedzania miejscowych atrakcji. Należy też zadbać o odpowiednią odzież i obuwie oraz sprawdzić wcześniej prognozę pogody — góry te nie są co prawda specjalnie wysokie, nie oznacza to jednak, że należy lekceważyć zasady bezpieczeństwa. Warto również zaplanować odpowiednio trasę i dostosować ją do własnej kondycji.
Dlaczego warto wybrać się na Turbacz?
Najwyższym wzniesieniem Gorców jest Turbacz. Wejście na ten szczyt nie jest specjalnie trudne, powinny więc sobie z nim poradzić nawet niezbyt doświadczone w górskich wędrówkach osoby. Najkrótsza droga (z Nowego Targu) zajmie ok. 2,5 godziny. W pobliżu wierzchołka wznosi się schronisko, w którym można odpocząć po trudach wędrówki i zjeść posiłek. Z jego okolic rozciąga się malownicza panorama Tatr. Wycieczkę można kontynuować — na Turbaczu krzyżuje się kilka szlaków, jeżeli więc mamy dużo czasu (oraz odpowiednią kondycję) bez problemu dotrzemy stąd na przykład na Kiczorę czy Polanę Kamieniecką.
Jakie inne szczyty Gorców warto zdobyć?
W Gorcach malownicze krajobrazy można podziwiać również z wielu innych szczytów. Cechą, która wyróżnia to pasmo, jest duża ilość wież widokowych. Zbudowano je głównie z myślą o turystach, wszystkie wznoszą się więc w miejscach o niezwykłych walorach krajobrazowych. Budowlę tego typu znajdziemy na przykład na Gorcu, Magórkach czy Lubaniu. Warto odwiedzić również Jaworzynę Kamieniecką — znajduje się na niej Kapliczka Bulandy, legendarnego miejscowego bacy, znawcy ludowej medycyny, a nawet — jak twierdzą niektórzy — czarownika. Nieco poniżej, na stoku tej góry, położona jest Zbójnicka Jama, jedna z największych jaskiń w tym rejonie Polski.
Co zobaczyć w Gorczańskim Parku Narodowym?
Duża część Gorców została objęta ochroną w ramach Gorczańskiego Parku Narodowego. Jego symbolem jest salamandra plamista — jeden z najciekawszych płazów, występujących w tych okolicach. Miłośnicy pieszych wędrówek będą zachwyceni ciszą i spokojem, które panują na szlakach, prowadzących przez teren GPN. Co ważne, nie wszędzie występują tu lasy — miejscowe polany pozwalają na podziwianie malowniczych widoków. Warto również odwiedzić należący do Gorczańskiego Parku Narodowego zabytkowy dwór w Porębie Wielkiej — mieści się w nim obecnie siedziba tej instytucji.
Jakie zabytki warto zobaczyć w Gorcach?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że Gorce pełne są historycznych pamiątek. Przykładowo we wspomnianej już Porębie Wielkiej, oprócz otoczonego wspaniałym parkiem dworu, znajdziemy zbudowany w stylu zakopiańskim dom Władysława Orkana ("Orkanówkę"). Można odwiedzić również Łopuszną, gdzie znajduje się dwór rodziny Tetmajerów. Na przełęczy Pańska Przehybka odnajdziemy natomiast ślad nieco nowszej historii — miejsce, w którym w czasie II Wojny Światowej rozbił się amerykański bombowiec B-24 Liberator. Obecnie o fakcie tym przypomina zrekonstruowany fragment jego kadłuba.
Dlaczego warto odwiedzić Rabkę-Zdrój?
Wycieczka w Gorce byłaby niepełna bez wizyty w znajdującej się u ich podnóży Rabce-Zdroju. W tym uzdrowiskowym mieście znajdziemy między innymi Rabkoland — wielki park rozrywki dla dzieci, z licznymi karuzelami oraz rollercoasterami. Uwagę zwraca również zabytkowy drewniany kościół, pochodzący z XVII wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum im. Władysława Orkana, prezentujące zbiory, związane z życiem dawnych górali. Warto również wybrać się do położonej koło Rabki Chabówki i zobaczyć plenerową ekspozycję zabytkowego taboru kolejowego.