Skip to main content

Ranking Hoteli w Wiśle - zobacz najlepsze miejsca

Blog

Hotel Wisła

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dom robotniczy - historyczne miejsce Nowego Sącza

1 komentarz

Dom Robotniczy - to historyczne miejsce Nowego Sącza, znajdujący się przy ulicy Zygmuntowskiej. Niegdyś ośrodek kultury założony przez kolejarzy dzielnicy kolejowej, którzy nie byli zadowoleni z pracy w tamtejszym Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", dzisiaj historyczne miejsce, w którym można odbyć nocleg.

Noclegi w Nowym Sączu

110 lat historii w zasięgu ręki

Przemieszczając się ulicami Nowego Sącza każdy turysta zauważy mnóstwo miejsc historycznych, zachowanych lub odremontowanych. Jednym z nich jest właśnie Dom Robotniczy. Kolejarze już w 1877 roku zaczęli zbierać fundusze na budowę swojego własnego domu kultury, w którym mogliby przesiadywać i spokojnie pracować. W 1901 roku powołano specjalny komitet, który kupił pokaźną działkę od Konrada Aleksandra. Przy ulicy Zygmuntowskiej 17 skończono budowę domu w 1907 roku. Wykonano go przy pomocy projektu Jana Stobeckiego. Dom Robotniczy miał charakter neogotyckiej architektury. Był on prawdziwym domem kolejarzy w sercu ich dzielnicy. Już początkiem XX wieku pojawił się on na tamtejszych pocztówkach.

Dom Robotniczy jest idealnym miejscem na nocleg w Nowym Sączu - obecnie w zabytkowej kamienicy mieszczą się Pokoje gościnne Zygmuntowska. Poczuj niesamowitą historię budynku, spędzając tam noc!

Ulica Zygmuntowska - czy była to najbardziej zaludniona ulica Nowego Sącza?

Obecnie ulica Zygmuntowska nadal przyciąga wielu ludzi i turystów, są tutaj domy mieszkalne, ale także hotele, restauracje, sklepy z pamiątkami. Kiedyś ulica ta, jak na tamte czasy, cieszyła się ogromną popularnością. Liczba instytucji, które się przy niej mieściły, była niezwykle imponująca. Znalazły się tam, między innymi: Koło Stowarzyszenia Zawodowego Robotników i Służby Kolei Państwowych w Austrii, partia socjalistyczna, orkiestry, siedziba i sklep spółdzielni "Samopomoc", a także Klub Robotniczy, w którym miejscowi grali w bilard (odpowiadał on naszym dzisiejszym pubom, barom). Patrząc na rozwijające się budynki przy ulicy Zygmuntowskiej, założyciele Domu Robotniczego zdecydowali w latach 20 ubiegłego wieku, iż muszą swój ośrodek rozbudować. Chcieli, aby nie odstawał od innych budynków przy tej ulicy.

Kino i towarzystwo śpiewackie - co jeszcze działo się w tamtejszym Domu Robotniczym?

Jak wskazano na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_robotniczy_w_Nowym_Sączu w 1901 roku, czyli 6 lat przed skończeniem budowy Domu, powstało w Nowym Sączu Robotnicze Towarzystwo Śpiewackie "Echo". Kiedy skończono pracę nad domem i zaczął on stawać się coraz popularniejszy, towarzystwo stwierdziło, za pozwoleniem, iż Dom Robotniczy będzie ich siedzibą. Było to ogromną chlubą dla kolejarzy. W innych pomieszczeniach Domu mieściła się na przykład Orkiestra Pracowników Cesarsko-Królewskich Warsztatów Kolei Wschodniej. W 1912 roku w Domu Robotniczym swoje miejsce znalazło pierwsze w Nowym Sączu prawdziwe kino - "Kino Wiedza". Wówczas Dom stał się ogromną konkurencją dla "Sokoła". Od 1933 roku kino przyciągało swoimi kolorowymi filmami. Od 1918 roku mieściła się w Domu również Biblioteka Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Barbara Sępicka · 1 lat temu
    Piękny budynek na mapie Nowego Sącza. Przechodzę tamtędy codziennie do pracy. Rzeczywiście miejsce z wieloletnią historią. Noclegi w Zygmuntowskiej polecaliśmy wszystkim przyjezdnym. Bardzo dobre miejsce na nocleg, w świetnej lokalizacji. 

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniesjszą dla siebie metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!