Hotel Wisła - tanie noclegi w Nowym Sączu

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Blog

Hotel Wisła

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Co warto zobaczyć na krakowskim Kazimierzu?

Krakowski Kazimierz to okolica o wyjątkowym klimacie. Dzięki swojej niezwykłej historii, ciekawej zabudowie i urokliwym miejscom przyciąga turystów, ale też samych krakowian, którzy chętnie spędzają tu wolny czas. Warto poznać tę dzielnicę!

Panorama krakowskiej dzielnicy Kazimierz, gdzie znajduje się hotel Estera

Kazimierz dawniej i dziś

Początki osadnictwa na Kazimierzu sięgają czasów średniowiecznych. Wówczas to sąsiedztwo Krakowa i położenie nad Wisłą sprzyjało rozwojowi handlu. W XIV wieku król Kazimierz Wielki założył w tym miejscu miasto i nazwał je własnym imieniem. Pod koniec wieku XV wydzielono z części zabudowań dzielnicę żydowską, w której powstawały synagogi, sklepy koszerne, szkoły, cmentarze i gdzie kwitło życie kulturalne. W roku 1800 Kazimierz został włączony w obręb Krakowa i od tej pory pełni rolę jednej z jego ciekawszych dzielnic. Mimo zniszczeń w wyniku II wojny światowej, na Kazimierzu pozostało wiele wspaniałych zabytków. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, jak choćby Festiwal Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej. Mieści się tu wiele przytulnych kawiarni, pubów, dobrych restauracji i innych miejsc spotkań. Przez cały rok po okolicy przechadzają się wycieczki z przewodnikami oraz spacerowicze podziwiający uroki tego miejsca.

Plac Nowy

Plac Nowy to miejsce tętniące życiem. Jego obecny kształt został zaplanowany i zrealizowany na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy też powstała na jego środku charakterystyczna okrągła hala targowa, która dziś znana jest przede wszystkim z barów serwujących zapiekanki. Wokół placu znajdują się restauracje i bary z unikalną atmosferą. Można tu zjeść lunch, wypić wieczornego drinka albo pójść na koncert. Plac Nowy znajduje się w samym sercu Kazimierza, nic więc dziwnego, że jest to również miejsce, w którego okolicy turyści często szukają noclegu. Warto więc poznać hotel Estera na krakowskim Kazimierzu, na którego stronie internetowej możesz dowiedzieć się, co ma do zaoferowania.

Ulica Szeroka

Odkąd w XV wieku na Kazimierzu zaczęli osiedlać się Żydzi, ulica Szeroka stała się centrum ich życia społecznego, religijnego i kulturalnego. Znajduje się przy niej między innymi Synagoga Stara, będąca jedną z najstarszych żydowskich świątyń w Polsce.

Synagoga Tempel 

Świątynia powstała w XIX wieku i była centrum modlitwy Żydów reformowanych, którzy unowocześnili swoje rytuały i złagodzili restrykcyjny charakter zasad religijnych. Obecnie synagoga zrzesza wiernych z różnych odłamów judaizmu i stanowi centrum kulturalne Kazimierza.

Synagoga Tempel znajdująca się w pobliżu hotelu Estera w Krakowie

Synagoga Remu

Ta powstała w XVI wieku świątynia do dziś gromadzi wiernych na nabożeństwach oraz gości Żydów z całego świata. Swoją nazwę synagoga wzięła od słynnego naczelnego rabina gminy żydowskiej w XVI wieku, Mojżesza ben Israel Isserlesa zwanego Remu. W czasie wojny znajdował się w niej magazyn, ale po renowacji w latach 50. odzyskała swój dawny charakter. Dzięki toczącemu się w niej do dziś życiu religijnemu panuje w niej unikatowa atmosfera. Obok świątyni znajduje się stary cmentarz, gdzie wierni z całego świata modlą się nad grobami krakowskich rabinów i uczonych. Niestety większości ze zniszczonych w trakcie wojny macew nie udało się odrestaurować ale skomponowano z nich piękny mur, otaczający cmentarz. 

Synagoga Kupa

Ta kilkukrotnie niszczona i rekonstruowana świątynia jest obecnie główną synagogą krakowskie gminy żydowskiej. Została wybudowana w XVII wieku ze składek rzemieślników i kupców i właśnie od nazwy tego funduszu wzięła swoje imię. Odbywają się w niej nie tylko spotkania o charakterze religijnym ale też wystawy i koncerty.

Plac Wolnica

Początkowo Plac Wolnica był głównym rynkiem miasta Kazimierz. Znajdował się tam wówczas duży targ i kwitło życie społeczne mieszkańców. Zobaczyć można przy nim budynek dawnego ratusza miejskiego. Gmach wielokrotnie przebudowywano i obecnie ma on już niewiele wspólnego z pierwotnymi zabudowaniami z XV wieku. Mieści się w nim teraz Muzeum Etnograficzne.

Bazylika Bożego Ciała

Ta gotycka świątynia była kościołem parafialnym dawnego miasta wybudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Skonstruowana z cegieł trzynawowa bazylika posiada charakterystyczną wieżę. W środku znajdują się między innymi bogato zdobiony ołtarz z pozłacanego drewna, XVIII-wieczna ambona w kształcie łodzi oraz imponujące organy.

Kazimierz to szczególne miejsce na mapie Polski i nie sposób jest ominąć tę dzielnice, zwiedzając Kraków. Warto poświęcić czas zarówno na obejżenie najważniejszych zabytków, jak i na poszwendanie się po malowniczych uliczkach i wchłanianie wyjątkowej atmosfery tego miejsca.  

 

Masz pytanie?

Chętnie na nie odpowiemy. Przejdź na stronę kontaktową i wybierz najwygodniesjszą dla siebie metodę kontaktu. Czekamy na Ciebie!