Co warto wiedzieć siadając po raz pierwszy przy japońskim stole?
Sushi to potrawa, którą ciężko się znudzić. Ogrom smaków i rodzajów sprawia, że degustacja może zaskoczyć nawet tych, którzy dobrze znają i cenią sobie dania kuchni azjatyckiej. Jeśli jeszcze nie spróbowałeś tego wyjątkowego przysmaku podpowiadamy, co musisz wiedzieć, zasiadając po raz pierwszy do japońskiego stołu.
Specjały azjatyckiej kuchni
Na stołach Europejczyków coraz częściej pojawia się nie tylko sushi, ale również inne potrawy, pochodzące z regionu azjatyckiego. Smażony makaron z dodatkami czy zupy rybne zdobywają sukcesywnie coraz większe grono wielbicieli, doceniających aromat przypraw i bogactwo smaków. Rozgrzewający imbir, wzbogacony subtelną nutą orientalnych ziół, potrafi rozkochać niejednego zwolennika tradycyjnych polskich dań, a zapach zachęcić do konsumpcji tych, do których przylgnęło miano „niejadków”.
Pierwsza degustacja sushi
Na początek warto wybrać maki. To najbardziej tradycyjna wersja sushi, na którą składa się ryż oraz plaster surowej ryby, zamknięte w morskiej aldze nori. Całość wzbogacona jest owocami morza lub warzywami, w zależności od preferencji smakowych. Innym rodzajem sushi, które również idealnie sprawdzi się przy pierwszej degustacji, jest nigiri. Przybiera ono formę niewielkiej kulki, na którą składają się owoce morza, ryba i japoński omlet, ukryty pod tajemniczą nazwą tamagoyaki. Sushi nigiri podawane jest z ostrym chrzanem wasabi, co warto mieć na uwadze, zamawiając ten rodzaj azjatyckiego specjału. Wśród dodatków królują krewetki oraz tuńczyk. Ci, którym niestraszne kulinarne eksperymenty, mogą postawić na ika, czyli kałamarnicę, wprowadzającą do przysmaku nutkę słodyczy. Inne rodzaje sushi warto prześledzić w ofercie krakowskiego sushi na dowóz - Kraków, czyli restauracji Sushi Friends, która znajduje się pod adresem: ul. Sebastiana Klonowica 26, 30-654 Kraków (Tel. 736 244 188). Tutaj zamówić można nie tylko najlepszej jakości potrawy kuchni azjatyckiej, ale również i zestawy, składające się nawet ze 100, 200 lub 300 sztuk sushi, które uświetnią każdą imprezę i spotkanie w rodzinnym gronie.
Spotkanie przy japońskim stole
Kuchnia azjatycka charakteryzuje się przede wszystkim zdrowymi składnikami i unikaniem szkodliwych dla zdrowia substancji. Jednak kuchnia z tej części świata to nie tylko same potrawy, ale również i charakterystyczny savoir-vivre, obowiązujący przy stole. Pozwala on np. na spożywanie sushi rękami, bez użycia pałeczek, choć – jak powszechnie wiadomo – praktyka czyni mistrza, a posługiwanie się pałeczkami staje się z reguły płynne już po kilku próbach. Sushi nie powinno się natomiast nabijać na pałeczkę ani też obgryzać jego poszczególnych części. Degustując potrawy, warto również pamiętać o tym, by nie łączyć chrzanu wasabi z sosem sojowym. Powstała w ten sposób kompozycja raczej nie będzie nadawała się do spożycia. Pragnienie lepiej ugasić wodą aloesową, niż którymś z popularnych napojów.
Kuchnia azjatycka na wynos
Polacy przekonali się do sushi i coraz częściej podają go podczas imprez ze znajomymi lub spotkań w rodzinnym gronie. Nic dziwnego, że lokale serwujące to danie, decydują się na wprowadzenie usługi sushi na wynos. Niektóre z nich, jak np. Sushi Friends w Krakowie, umożliwiają również dokonywanie zamówień on-line. Dzięki temu smakiem najlepszych dań kuchni azjatyckiej można cieszyć się we własnym domu czy mieszkaniu. Mieszkańcy Krakowa mogą również skorzystać z dowozu Sushi Friends. To, w jakiej strefie dostaw znajdujesz się, i jaką cenę poniesiesz za dowóz pysznych rolek, podpowie Ci strona https://www.sushifriends.com.pl/strefy-dostawy która przedstawia podzieloną według kolorów mapę Krakowa i przejrzystą legendę kosztów usługi. Ci, którzy zdecydują się podjąć samodzielnego przygotowania sushi, muszą liczyć się z koniecznością poświęcenia sporej ilości wolnego czasu na precyzyjne wykonywanie kolejnych etapów. Niemniej jednak będzie to z pewnością lepszy wybór, niż przesycone konserwantami dania kuchni azjatyckiej, dostępne w popularnych marketach.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jak efektywnie i prawidłowo rozliczać księgowość w hotelu?
-
Gorce — co zobaczyć podczas wycieczki w te góry? Przewodnik dla turystów Beskidu Zachodniego
-
Czy zaręczyny w hotelu są oklepanym pomysłem?
-
Catering na przyjęcie — wybierz spokój zamiast stania w kuchni!
-
Top 10 gospodarstw agroturystycznych w Lubelskim
Najnowsze wpisy:
-
Instalacje fotowoltaiczne na dachach hoteli
-
Gorce — co zobaczyć podczas wycieczki w te góry? Przewodnik dla turystów Beskidu Zachodniego
-
Top 10 gospodarstw agroturystycznych w Lubelskim
-
Drinki z Prosecco - Odkryj 5 najpopularniejszych przepisów!
-
Top 5 najlepszych miejsc do surfowania